
Copper & Alabaster Chandelier
A luminous statement piece, this alabaster chandelier brings refined elegance to any space. Handcrafted from rare white alabaster, each rectangular slab showcases natural veining, creating a soft, diffused glow. Suspended from delicate cables, the tiered design enhances its sculptural presence, ideal for dining rooms, grand foyers, or sophisticated living areas. A brass-accented frame adds warmth, balancing the cool translucence of the stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E14 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $880.00
-65%$880.00
$308.00More Images

















Copper & Alabaster Chandelier
A luminous statement piece, this alabaster chandelier brings refined elegance to any space. Handcrafted from rare white alabaster, each rectangular slab showcases natural veining, creating a soft, diffused glow. Suspended from delicate cables, the tiered design enhances its sculptural presence, ideal for dining rooms, grand foyers, or sophisticated living areas. A brass-accented frame adds warmth, balancing the cool translucence of the stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E14 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A luminous statement piece, this alabaster chandelier brings refined elegance to any space. Handcrafted from rare white alabaster, each rectangular slab showcases natural veining, creating a soft, diffused glow. Suspended from delicate cables, the tiered design enhances its sculptural presence, ideal for dining rooms, grand foyers, or sophisticated living areas. A brass-accented frame adds warmth, balancing the cool translucence of the stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E14 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























