
Alabaster Elancourt Pendant 17''W
Finish
Brass
Materials and Techniques:
Metal,Alabaster
Suspension Notes
We will provide 8ft
Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- UL listedcUL listed
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal,Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 17" W x 17" Min Depth x 17" Max Depth |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65More Images




Alabaster Elancourt Pendant 17''W
Finish
Brass
Materials and Techniques:
Metal,Alabaster
Suspension Notes
We will provide 8ft
Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- UL listedcUL listed
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal,Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 17" W x 17" Min Depth x 17" Max Depth |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Finish
Brass
Materials and Techniques:
Metal,Alabaster
Suspension Notes
We will provide 8ft
Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- UL listedcUL listed
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal,Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 17" W x 17" Min Depth x 17" Max Depth |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























