
Elegant Lighting Linear Nature Stone 2" Wide Alabaster Chandelier
- Unique Marble Veining – No two cylinders match; natural white marble ensures exclusivity.
- Sleek Cylinder Design – Clean lines for modern bedrooms, living rooms, or halls.
- 1-18 Light Options – Customize brightness for intimate to bold illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/7/9/12/16/18 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $115.15
Original: $329.00
-65%Elegant Lighting Linear Nature Stone 2" Wide Alabaster Chandelier—
$329.00
$115.15More Images

























Elegant Lighting Linear Nature Stone 2" Wide Alabaster Chandelier
- Unique Marble Veining – No two cylinders match; natural white marble ensures exclusivity.
- Sleek Cylinder Design – Clean lines for modern bedrooms, living rooms, or halls.
- 1-18 Light Options – Customize brightness for intimate to bold illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/7/9/12/16/18 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Unique Marble Veining – No two cylinders match; natural white marble ensures exclusivity.
- Sleek Cylinder Design – Clean lines for modern bedrooms, living rooms, or halls.
- 1-18 Light Options – Customize brightness for intimate to bold illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/7/9/12/16/18 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























