
Elissa Alabaster Pendant
A beautiful carved alabaster globe is suspended from brass chains to create a hanging lantern. The alabaster features a classical Greek key motif while the brass chain and ball add to the traditional beauty of this lantern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Plated Iron |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | Max. 9W E27 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,254.00
-65%$2,254.00
$788.90More Images











Elissa Alabaster Pendant
A beautiful carved alabaster globe is suspended from brass chains to create a hanging lantern. The alabaster features a classical Greek key motif while the brass chain and ball add to the traditional beauty of this lantern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Plated Iron |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | Max. 9W E27 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful carved alabaster globe is suspended from brass chains to create a hanging lantern. The alabaster features a classical Greek key motif while the brass chain and ball add to the traditional beauty of this lantern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Plated Iron |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | Max. 9W E27 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























