
Etruscan alabaster Pendant Light
Create a pleasant and harmonious atmosphere by hanging the round Etruscan Pendant above your dining table or nightstand. With its brass-finished fixture and round alabaster lampshade, this beautiful pendant gives your décor a romantic touch that’s just irresistible. For a startling effect, combine some of these round pendants with their square counterparts and group them together above your coffee table.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 9.1″(23cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 12.2″(31cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $989.00
-65%$989.00
$346.15More Images




























Etruscan alabaster Pendant Light
Create a pleasant and harmonious atmosphere by hanging the round Etruscan Pendant above your dining table or nightstand. With its brass-finished fixture and round alabaster lampshade, this beautiful pendant gives your décor a romantic touch that’s just irresistible. For a startling effect, combine some of these round pendants with their square counterparts and group them together above your coffee table.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 9.1″(23cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 12.2″(31cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a pleasant and harmonious atmosphere by hanging the round Etruscan Pendant above your dining table or nightstand. With its brass-finished fixture and round alabaster lampshade, this beautiful pendant gives your décor a romantic touch that’s just irresistible. For a startling effect, combine some of these round pendants with their square counterparts and group them together above your coffee table.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 9.1″(23cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) × H 12.2″(31cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























