
Fabula Alabaster Chandelier
Experience the art of light with the Fabula Chandelier. This stunning suspension light features a backlit alabaster slab, set in a satin bronze frame, that transforms solid stone into a soft, glowing radiance. Its organic silhouette and floating appearance create a dramatic yet elegant centerpiece for any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $6,900.00
-65%$6,900.00
$2,415.00More Images







Fabula Alabaster Chandelier
Experience the art of light with the Fabula Chandelier. This stunning suspension light features a backlit alabaster slab, set in a satin bronze frame, that transforms solid stone into a soft, glowing radiance. Its organic silhouette and floating appearance create a dramatic yet elegant centerpiece for any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the art of light with the Fabula Chandelier. This stunning suspension light features a backlit alabaster slab, set in a satin bronze frame, that transforms solid stone into a soft, glowing radiance. Its organic silhouette and floating appearance create a dramatic yet elegant centerpiece for any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























