
Gem Circular Cluster Alabaster Chandelier 15
Inspired by the beauty of gemstones and the creativity of craftsmen. The collection is made from snowflake plaster, a time-honored material in the visual arts. Loved for its unique texture and beautiful luminescent properties.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$15,999.00
Gem Circular Cluster Alabaster Chandelier 15—
$15,999.00
More Images




Gem Circular Cluster Alabaster Chandelier 15
Inspired by the beauty of gemstones and the creativity of craftsmen. The collection is made from snowflake plaster, a time-honored material in the visual arts. Loved for its unique texture and beautiful luminescent properties.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the beauty of gemstones and the creativity of craftsmen. The collection is made from snowflake plaster, a time-honored material in the visual arts. Loved for its unique texture and beautiful luminescent properties.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























