
Gem Wave 60
Inspired by the beauty of precious stones and the creativity of the craftspeople who work them. Created from alabaster, a material with a long history of use in the visual arts. Loved for its distinct veining and beautiful light-emitting properties. Each piece is individually selected for the correct texture and colour in the Ebro Valley region, northeast Spain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
$35.00
Original: $100.00
-65%Gem Wave 60—
$100.00
$35.00More Images




Gem Wave 60
Inspired by the beauty of precious stones and the creativity of the craftspeople who work them. Created from alabaster, a material with a long history of use in the visual arts. Loved for its distinct veining and beautiful light-emitting properties. Each piece is individually selected for the correct texture and colour in the Ebro Valley region, northeast Spain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the beauty of precious stones and the creativity of the craftspeople who work them. Created from alabaster, a material with a long history of use in the visual arts. Loved for its distinct veining and beautiful light-emitting properties. Each piece is individually selected for the correct texture and colour in the Ebro Valley region, northeast Spain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























