
Halo Round Alabaster Chandelier
Layers of luminous alabaster panels form a cascading ring of soft, diffused light in this modern chandelier. Suspended by delicate wires from a brushed brass canopy, the natural veining in each stone piece adds a unique, organic touch. The warm glow enhances dining rooms, living spaces, or grand entryways, blending seamlessly with contemporary, Art Deco, or minimalist interiors. A striking balance of elegance and refinement, this chandelier transforms any space into a statement of sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00More Images




Halo Round Alabaster Chandelier
Layers of luminous alabaster panels form a cascading ring of soft, diffused light in this modern chandelier. Suspended by delicate wires from a brushed brass canopy, the natural veining in each stone piece adds a unique, organic touch. The warm glow enhances dining rooms, living spaces, or grand entryways, blending seamlessly with contemporary, Art Deco, or minimalist interiors. A striking balance of elegance and refinement, this chandelier transforms any space into a statement of sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Layers of luminous alabaster panels form a cascading ring of soft, diffused light in this modern chandelier. Suspended by delicate wires from a brushed brass canopy, the natural veining in each stone piece adds a unique, organic touch. The warm glow enhances dining rooms, living spaces, or grand entryways, blending seamlessly with contemporary, Art Deco, or minimalist interiors. A striking balance of elegance and refinement, this chandelier transforms any space into a statement of sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/12/18/24 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























