
Hublot alabaster chandelier
Each piece is made in France and hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Body Finish | bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,590.00
-65%$1,590.00
$556.50More Images


Hublot alabaster chandelier
Each piece is made in France and hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Body Finish | bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Each piece is made in France and hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Body Finish | bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























