
Large Alabaster Rectangular Chandelier Wide 40“ 45” with Chrome Frame for dining room
- Clean lines & modern silhouette for minimalist or transitional spaces.
- Durable alabaster diffuses light; brushed metal adds refined contrast.
- Neutral tones adapt to rustic, modern, or luxury interiors effortlessly.
- Gentle light diffusion creates cozy ambiance without sacrificing brightness.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Silver, Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2, 4,12,15,18 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $180.25
Original: $515.00
-65%Large Alabaster Rectangular Chandelier Wide 40“ 45” with Chrome Frame for dining room—
$515.00
$180.25More Images




































Large Alabaster Rectangular Chandelier Wide 40“ 45” with Chrome Frame for dining room
- Clean lines & modern silhouette for minimalist or transitional spaces.
- Durable alabaster diffuses light; brushed metal adds refined contrast.
- Neutral tones adapt to rustic, modern, or luxury interiors effortlessly.
- Gentle light diffusion creates cozy ambiance without sacrificing brightness.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Silver, Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2, 4,12,15,18 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clean lines & modern silhouette for minimalist or transitional spaces.
- Durable alabaster diffuses light; brushed metal adds refined contrast.
- Neutral tones adapt to rustic, modern, or luxury interiors effortlessly.
- Gentle light diffusion creates cozy ambiance without sacrificing brightness.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Silver, Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2, 4,12,15,18 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























