
Leather pendant lamps with semicircular marble diffusers on a U-shaped strip metal base
- Material fusion: Leather + marble shades on U-shaped metal base.
- Soft glow: Translucent alabaster diffuses warm, ambient light.
- Contrast design: Raw metal meets natural marble veins and supple leather.
- Versatile style: Complements modern farmhouse, minimalist, or eclectic interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $368.55
Original: $1,053.00
-65%Leather pendant lamps with semicircular marble diffusers on a U-shaped strip metal base—
$1,053.00
$368.55More Images

















Leather pendant lamps with semicircular marble diffusers on a U-shaped strip metal base
- Material fusion: Leather + marble shades on U-shaped metal base.
- Soft glow: Translucent alabaster diffuses warm, ambient light.
- Contrast design: Raw metal meets natural marble veins and supple leather.
- Versatile style: Complements modern farmhouse, minimalist, or eclectic interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Material fusion: Leather + marble shades on U-shaped metal base.
- Soft glow: Translucent alabaster diffuses warm, ambient light.
- Contrast design: Raw metal meets natural marble veins and supple leather.
- Versatile style: Complements modern farmhouse, minimalist, or eclectic interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























