
LED Mini SNAPS Module Ceiling Alabaster Pendant Light with Brown Leather Straps
- Handcrafted white alabaster diffuses warm LED light, highlighting unique natural veins.
- Fine leather straps enable flexible hanging/swagging. Extendable via add-ons.
- Freestanding operation in any room-no electrical box required. Ideal for rentals.
- Begin with one module; combine later for custom layouts. Grow your lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | WH Leather Straps, BK Leather Straps, Brown Leather Straps |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2/6/12 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contac
Select Size
Select Color
From $174.65
Original: $499.00
-65%LED Mini SNAPS Module Ceiling Alabaster Pendant Light with Brown Leather Straps—
$499.00
$174.65More Images
































LED Mini SNAPS Module Ceiling Alabaster Pendant Light with Brown Leather Straps
- Handcrafted white alabaster diffuses warm LED light, highlighting unique natural veins.
- Fine leather straps enable flexible hanging/swagging. Extendable via add-ons.
- Freestanding operation in any room-no electrical box required. Ideal for rentals.
- Begin with one module; combine later for custom layouts. Grow your lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | WH Leather Straps, BK Leather Straps, Brown Leather Straps |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2/6/12 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contac
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Handcrafted white alabaster diffuses warm LED light, highlighting unique natural veins.
- Fine leather straps enable flexible hanging/swagging. Extendable via add-ons.
- Freestanding operation in any room-no electrical box required. Ideal for rentals.
- Begin with one module; combine later for custom layouts. Grow your lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | WH Leather Straps, BK Leather Straps, Brown Leather Straps |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2/6/12 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contac























