
Lucid Alabaster Pendant Light
LUCID is a refined yet striking pendant light that features a dome of honed alabaster, suspended from the ceiling by minimal, engineered metalwork. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,190.00
-65%$1,190.00
$416.50More Images











Lucid Alabaster Pendant Light
LUCID is a refined yet striking pendant light that features a dome of honed alabaster, suspended from the ceiling by minimal, engineered metalwork. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LUCID is a refined yet striking pendant light that features a dome of honed alabaster, suspended from the ceiling by minimal, engineered metalwork. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























