
Alabaster Modern Marble Ring Pendant Light
- Premium Materials: Durable Spanish marble & polished metal. Modern luxury redefined.
- Timeless Design: Minimalist marble ring + brass/black or copper accents.
- Warm LED Glow: Energy-efficient, soft ambient light. Sets a cozy mood.
- Space-Smart: Compact yet bold. Perfect for small/medium rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $238.00
Original: $680.00
-65%Alabaster Modern Marble Ring Pendant Light—
$680.00
$238.00More Images























Alabaster Modern Marble Ring Pendant Light
- Premium Materials: Durable Spanish marble & polished metal. Modern luxury redefined.
- Timeless Design: Minimalist marble ring + brass/black or copper accents.
- Warm LED Glow: Energy-efficient, soft ambient light. Sets a cozy mood.
- Space-Smart: Compact yet bold. Perfect for small/medium rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Premium Materials: Durable Spanish marble & polished metal. Modern luxury redefined.
- Timeless Design: Minimalist marble ring + brass/black or copper accents.
- Warm LED Glow: Energy-efficient, soft ambient light. Sets a cozy mood.
- Space-Smart: Compact yet bold. Perfect for small/medium rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























