
Ethereal Alabaster Chandelier
Showcases An Elegant Design With A Double Loop Composition
This Pendant Light boasts a metal and alabaster frame, emphasizing its elegant design. With a double-loop composition, this chandelier exudes a stately well-structured, symmetrical appearance. Its impressive and intriguing design captures attention, offering multiple perspectives for an eye-catching aesthetic.
Features:
- Unique design featuring a double loop for a stately and symmetrical appearance.
- Showcases an elegant design that enhances the visual appeal of any space.
- Exudes a well-structured and symmetrical aspect for a sophisticated look.
- Blends contemporary elegance with timeless symmetry for a lasting impact.
- User-friendly installation for hassle-free setup in any room.
- 31.5" x 55" / 84 x 140cm
- 78″ Adjustable hanging height cable, which can be lengthened as required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $8,696.00
-65%$8,696.00
$3,043.60More Images




Ethereal Alabaster Chandelier
Showcases An Elegant Design With A Double Loop Composition
This Pendant Light boasts a metal and alabaster frame, emphasizing its elegant design. With a double-loop composition, this chandelier exudes a stately well-structured, symmetrical appearance. Its impressive and intriguing design captures attention, offering multiple perspectives for an eye-catching aesthetic.
Features:
- Unique design featuring a double loop for a stately and symmetrical appearance.
- Showcases an elegant design that enhances the visual appeal of any space.
- Exudes a well-structured and symmetrical aspect for a sophisticated look.
- Blends contemporary elegance with timeless symmetry for a lasting impact.
- User-friendly installation for hassle-free setup in any room.
- 31.5" x 55" / 84 x 140cm
- 78″ Adjustable hanging height cable, which can be lengthened as required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Showcases An Elegant Design With A Double Loop Composition
This Pendant Light boasts a metal and alabaster frame, emphasizing its elegant design. With a double-loop composition, this chandelier exudes a stately well-structured, symmetrical appearance. Its impressive and intriguing design captures attention, offering multiple perspectives for an eye-catching aesthetic.
Features:
- Unique design featuring a double loop for a stately and symmetrical appearance.
- Showcases an elegant design that enhances the visual appeal of any space.
- Exudes a well-structured and symmetrical aspect for a sophisticated look.
- Blends contemporary elegance with timeless symmetry for a lasting impact.
- User-friendly installation for hassle-free setup in any room.
- 31.5" x 55" / 84 x 140cm
- 78″ Adjustable hanging height cable, which can be lengthened as required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























