
8-Light LED Linear Pendant Lighting in White Alabaster
- Clean black lines & smoky-textured alabaster globes create a modern focal point.
- Integrated LEDs within each alabaster globe cast soft, inviting light and beautiful shadows.
- Crafted with an English bronze iron frame and elegant, luminous white alabaster shades.
- Each alabaster shade features subtle, one-of-a-kind veining variations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $617.75
Original: $1,765.00
-65%8-Light LED Linear Pendant Lighting in White Alabaster—
$1,765.00
$617.75More Images












8-Light LED Linear Pendant Lighting in White Alabaster
- Clean black lines & smoky-textured alabaster globes create a modern focal point.
- Integrated LEDs within each alabaster globe cast soft, inviting light and beautiful shadows.
- Crafted with an English bronze iron frame and elegant, luminous white alabaster shades.
- Each alabaster shade features subtle, one-of-a-kind veining variations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clean black lines & smoky-textured alabaster globes create a modern focal point.
- Integrated LEDs within each alabaster globe cast soft, inviting light and beautiful shadows.
- Crafted with an English bronze iron frame and elegant, luminous white alabaster shades.
- Each alabaster shade features subtle, one-of-a-kind veining variations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























