
Marble Alabaster Flute Pendant Light
The Marble Flute Pendant Light's unique shapes and classic materials of marble and brass add a nostalgic and at the same time, contemporary feel to the lamp. The lamp collection produces a beautiful and comfortable light, and the sophisticated design can form a part of many different interior decors. Hang one in the hallway, In a corner of the living room, or create a cluster of lamps over your house.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $545.00
-65%$545.00
$190.75More Images

















Marble Alabaster Flute Pendant Light
The Marble Flute Pendant Light's unique shapes and classic materials of marble and brass add a nostalgic and at the same time, contemporary feel to the lamp. The lamp collection produces a beautiful and comfortable light, and the sophisticated design can form a part of many different interior decors. Hang one in the hallway, In a corner of the living room, or create a cluster of lamps over your house.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Marble Flute Pendant Light's unique shapes and classic materials of marble and brass add a nostalgic and at the same time, contemporary feel to the lamp. The lamp collection produces a beautiful and comfortable light, and the sophisticated design can form a part of many different interior decors. Hang one in the hallway, In a corner of the living room, or create a cluster of lamps over your house.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























