
Alabaster Pendant Light
Marble Pendant Light is inspired by the moon and it's soft glow, bringing a tasteful array of glowing orbs to the modern home. Each marble globe contains a crisp and tasteful lamp that spreads a soothing, warm illumination. Resting at various points and angles, the orbs ensure an even layer of light adorns the room.
Dimensions:
- 7 Lights | Dia 11.8 in | H 78.7 in
- 9 Lights | Dia 13.8 in | H 78.7 in
- 16 Lights | Dia 19.6 in | H 78.7 in
- 18 Lights | Dia 23.6 in | H 78.7 in
- 24 Lights | Dia 31.5 in | H 107 in
- 30 Lights | Dia 31.5 in | H 128 in
- 45 Lights | Dia 35.5 in | H 185 in
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/16/18/24/30/45 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,523.00
-65%$1,523.00
$533.05More Images
















Alabaster Pendant Light
Marble Pendant Light is inspired by the moon and it's soft glow, bringing a tasteful array of glowing orbs to the modern home. Each marble globe contains a crisp and tasteful lamp that spreads a soothing, warm illumination. Resting at various points and angles, the orbs ensure an even layer of light adorns the room.
Dimensions:
- 7 Lights | Dia 11.8 in | H 78.7 in
- 9 Lights | Dia 13.8 in | H 78.7 in
- 16 Lights | Dia 19.6 in | H 78.7 in
- 18 Lights | Dia 23.6 in | H 78.7 in
- 24 Lights | Dia 31.5 in | H 107 in
- 30 Lights | Dia 31.5 in | H 128 in
- 45 Lights | Dia 35.5 in | H 185 in
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/16/18/24/30/45 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Marble Pendant Light is inspired by the moon and it's soft glow, bringing a tasteful array of glowing orbs to the modern home. Each marble globe contains a crisp and tasteful lamp that spreads a soothing, warm illumination. Resting at various points and angles, the orbs ensure an even layer of light adorns the room.
Dimensions:
- 7 Lights | Dia 11.8 in | H 78.7 in
- 9 Lights | Dia 13.8 in | H 78.7 in
- 16 Lights | Dia 19.6 in | H 78.7 in
- 18 Lights | Dia 23.6 in | H 78.7 in
- 24 Lights | Dia 31.5 in | H 107 in
- 30 Lights | Dia 31.5 in | H 128 in
- 45 Lights | Dia 35.5 in | H 185 in
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/16/18/24/30/45 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























