
Lorry Alabaster Round Chandelier 20" 31"
The Lorry Alabaster Round Chandelier reinterprets natural textures through a lens of modern geometric precision. Hand-selected Spanish Alabaster is carved into sleek, rounded rectangular planks, creating a rhythmic drum silhouette. The stone’s organic veining creates a misty, diffused glow that contrasts beautifully with the minimalist brass frame and classic fabric-wrapped stem. It is a masterpiece of balanced design, bringing a sense of grounded, quiet luxury to any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5/10 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,794.00
-65%$1,794.00
$627.90More Images












Lorry Alabaster Round Chandelier 20" 31"
The Lorry Alabaster Round Chandelier reinterprets natural textures through a lens of modern geometric precision. Hand-selected Spanish Alabaster is carved into sleek, rounded rectangular planks, creating a rhythmic drum silhouette. The stone’s organic veining creates a misty, diffused glow that contrasts beautifully with the minimalist brass frame and classic fabric-wrapped stem. It is a masterpiece of balanced design, bringing a sense of grounded, quiet luxury to any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5/10 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Lorry Alabaster Round Chandelier reinterprets natural textures through a lens of modern geometric precision. Hand-selected Spanish Alabaster is carved into sleek, rounded rectangular planks, creating a rhythmic drum silhouette. The stone’s organic veining creates a misty, diffused glow that contrasts beautifully with the minimalist brass frame and classic fabric-wrapped stem. It is a masterpiece of balanced design, bringing a sense of grounded, quiet luxury to any contemporary interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5/10 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























