
Melange Small Pendant Light
Effortlessly pairing natural alabaster and sleek metal detailing in a streamlined geometric form, the Melange Small Pendant Light exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of the natural stone.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $410.00
-65%$410.00
$143.50More Images


























Melange Small Pendant Light
Effortlessly pairing natural alabaster and sleek metal detailing in a streamlined geometric form, the Melange Small Pendant Light exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of the natural stone.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Effortlessly pairing natural alabaster and sleek metal detailing in a streamlined geometric form, the Melange Small Pendant Light exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of the natural stone.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























