
Minimalist Long Cord Ceiling Pendant Alabaster Lighting
An exploration of balance and expressive sculpture, this series alabaster chandeliers focus in any environment. Consisting of a closed loop structure, the sinuous form nods to the mathematical symbol for infinity and the never-ending flow of light through time and space.
- Elevates Any Space: Command attention in modern homes or luxury settings.
- Dual Silhouettes: Sleek straight or curved design, mirroring the infinity symbol’s balance.
- Alabaster & Copper: Warm metallic accents contrast luminous natural stone texture.
- Seamless LED Glow: Energy-efficient linear lighting mimic's eternal light flow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,590.00
-65%$1,590.00
$556.50More Images





























Minimalist Long Cord Ceiling Pendant Alabaster Lighting
An exploration of balance and expressive sculpture, this series alabaster chandeliers focus in any environment. Consisting of a closed loop structure, the sinuous form nods to the mathematical symbol for infinity and the never-ending flow of light through time and space.
- Elevates Any Space: Command attention in modern homes or luxury settings.
- Dual Silhouettes: Sleek straight or curved design, mirroring the infinity symbol’s balance.
- Alabaster & Copper: Warm metallic accents contrast luminous natural stone texture.
- Seamless LED Glow: Energy-efficient linear lighting mimic's eternal light flow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An exploration of balance and expressive sculpture, this series alabaster chandeliers focus in any environment. Consisting of a closed loop structure, the sinuous form nods to the mathematical symbol for infinity and the never-ending flow of light through time and space.
- Elevates Any Space: Command attention in modern homes or luxury settings.
- Dual Silhouettes: Sleek straight or curved design, mirroring the infinity symbol’s balance.
- Alabaster & Copper: Warm metallic accents contrast luminous natural stone texture.
- Seamless LED Glow: Energy-efficient linear lighting mimic's eternal light flow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























