
Modern Pearl Alabaster Necklace Circle Triple Chandelier with Dia 60+80+100cm
- Meticulously hand-strung with natural Spanish Alabaster on a gleaming metallic frame with organic texture.
- Adjustable bead draping allows endless configurations to suit any ceiling height or room size.
- Integrated hidden LED provide warm, diffused lighting-ideal for creating serene or romantic atmospheres.
- Compact yet impactful, perfect for both spacious lofts and cozy nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $451.50
Original: $1,290.00
-65%Modern Pearl Alabaster Necklace Circle Triple Chandelier with Dia 60+80+100cm—
$1,290.00
$451.50More Images






















Modern Pearl Alabaster Necklace Circle Triple Chandelier with Dia 60+80+100cm
- Meticulously hand-strung with natural Spanish Alabaster on a gleaming metallic frame with organic texture.
- Adjustable bead draping allows endless configurations to suit any ceiling height or room size.
- Integrated hidden LED provide warm, diffused lighting-ideal for creating serene or romantic atmospheres.
- Compact yet impactful, perfect for both spacious lofts and cozy nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Meticulously hand-strung with natural Spanish Alabaster on a gleaming metallic frame with organic texture.
- Adjustable bead draping allows endless configurations to suit any ceiling height or room size.
- Integrated hidden LED provide warm, diffused lighting-ideal for creating serene or romantic atmospheres.
- Compact yet impactful, perfect for both spacious lofts and cozy nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























