
Modern White Alabaster Shade Multi-Layer Rectangle Chandelier
- Solid copper frame + natural marble shade; brass/gold rust-resistant finish.
- Multi-Layer Round/rectangle silhouettes with layered accents for dimensional lighting.
- Warm Ambiance, Soft glow ideal for living rooms, bedrooms, or kitchens.
- Crafted to blend artistry with everyday functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2,10,12,15,20 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $127.75
Original: $365.00
-65%Modern White Alabaster Shade Multi-Layer Rectangle Chandelier—
$365.00
$127.75More Images











Modern White Alabaster Shade Multi-Layer Rectangle Chandelier
- Solid copper frame + natural marble shade; brass/gold rust-resistant finish.
- Multi-Layer Round/rectangle silhouettes with layered accents for dimensional lighting.
- Warm Ambiance, Soft glow ideal for living rooms, bedrooms, or kitchens.
- Crafted to blend artistry with everyday functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2,10,12,15,20 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Solid copper frame + natural marble shade; brass/gold rust-resistant finish.
- Multi-Layer Round/rectangle silhouettes with layered accents for dimensional lighting.
- Warm Ambiance, Soft glow ideal for living rooms, bedrooms, or kitchens.
- Crafted to blend artistry with everyday functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2,10,12,15,20 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























