
Natural Marble Modern Chandelier
When illuminated, the marble seems to glow as if lit from within, casting a warm radiance that instantly elevates any space. But the real art is in the details. Each marble disk is carefully hand cut and polished to enhance its natural beauty, then strung together on a delicate brass chain to create an organic, free-form shape. The result is a lighting fixture so sculptural, so visually arresting, you'll want to showcase it prominently. Hang it over a dining table, kitchen island or entryway console and be prepared for an endless stream of compliments. Part decor, part conversation piece, this marble moonshade chandelier is destined to be the focal point of any room. Elegant, earthy and strikingly unique, it's a work of art that illuminates in more ways than one.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Natural Marble Modern Chandelier
When illuminated, the marble seems to glow as if lit from within, casting a warm radiance that instantly elevates any space. But the real art is in the details. Each marble disk is carefully hand cut and polished to enhance its natural beauty, then strung together on a delicate brass chain to create an organic, free-form shape. The result is a lighting fixture so sculptural, so visually arresting, you'll want to showcase it prominently. Hang it over a dining table, kitchen island or entryway console and be prepared for an endless stream of compliments. Part decor, part conversation piece, this marble moonshade chandelier is destined to be the focal point of any room. Elegant, earthy and strikingly unique, it's a work of art that illuminates in more ways than one.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When illuminated, the marble seems to glow as if lit from within, casting a warm radiance that instantly elevates any space. But the real art is in the details. Each marble disk is carefully hand cut and polished to enhance its natural beauty, then strung together on a delicate brass chain to create an organic, free-form shape. The result is a lighting fixture so sculptural, so visually arresting, you'll want to showcase it prominently. Hang it over a dining table, kitchen island or entryway console and be prepared for an endless stream of compliments. Part decor, part conversation piece, this marble moonshade chandelier is destined to be the focal point of any room. Elegant, earthy and strikingly unique, it's a work of art that illuminates in more ways than one.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























