
Nadia Alabaster Linear Chandelier 42" Width
The Nadia Alabaster Linear Chandelier (42") combines sleek modern lines with the natural beauty of alabaster, featuring softly veined stone panels and warm brass accents that create a refined, sculptural look. Designed to cast a warm, diffused glow, it brings both elegance and functionality to dining tables or kitchen islands, while its dimmable lighting and adjustable chain offer flexibility to suit a variety of spaces and moods.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images







Nadia Alabaster Linear Chandelier 42" Width
The Nadia Alabaster Linear Chandelier (42") combines sleek modern lines with the natural beauty of alabaster, featuring softly veined stone panels and warm brass accents that create a refined, sculptural look. Designed to cast a warm, diffused glow, it brings both elegance and functionality to dining tables or kitchen islands, while its dimmable lighting and adjustable chain offer flexibility to suit a variety of spaces and moods.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Nadia Alabaster Linear Chandelier (42") combines sleek modern lines with the natural beauty of alabaster, featuring softly veined stone panels and warm brass accents that create a refined, sculptural look. Designed to cast a warm, diffused glow, it brings both elegance and functionality to dining tables or kitchen islands, while its dimmable lighting and adjustable chain offer flexibility to suit a variety of spaces and moods.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























