
Nadia Alabaster Chandelier 30" 41"
The Nadia Alabaster Chandelier is a breathtaking centerpiece that marries grand architectural scale with the soft, organic beauty of natural stone. Available in 30" and 41" diameters, this fixture features two majestic tiers of hand-carved alabaster slabs, suspended by a decorative chain-and-rod system. It is a definitive statement piece designed to anchor high-end interiors with its timeless elegance and luminous warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



















Nadia Alabaster Chandelier 30" 41"
The Nadia Alabaster Chandelier is a breathtaking centerpiece that marries grand architectural scale with the soft, organic beauty of natural stone. Available in 30" and 41" diameters, this fixture features two majestic tiers of hand-carved alabaster slabs, suspended by a decorative chain-and-rod system. It is a definitive statement piece designed to anchor high-end interiors with its timeless elegance and luminous warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Nadia Alabaster Chandelier is a breathtaking centerpiece that marries grand architectural scale with the soft, organic beauty of natural stone. Available in 30" and 41" diameters, this fixture features two majestic tiers of hand-carved alabaster slabs, suspended by a decorative chain-and-rod system. It is a definitive statement piece designed to anchor high-end interiors with its timeless elegance and luminous warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























