
Natural Marble Dining Room Chandelier
Upgrade your dining room lighting with the Natural Marble Chandelier. With a modern minimalistic design, this chic light fixture is crafted from marble for a timeless look. Enjoy the warm, ambient lighting that this chandelier provides to upgrade your dining room. The perfect addition to upgrade any dinner gathering, this chic light fixture will add a touch of sophistication to your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Natural Marble Dining Room Chandelier
Upgrade your dining room lighting with the Natural Marble Chandelier. With a modern minimalistic design, this chic light fixture is crafted from marble for a timeless look. Enjoy the warm, ambient lighting that this chandelier provides to upgrade your dining room. The perfect addition to upgrade any dinner gathering, this chic light fixture will add a touch of sophistication to your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your dining room lighting with the Natural Marble Chandelier. With a modern minimalistic design, this chic light fixture is crafted from marble for a timeless look. Enjoy the warm, ambient lighting that this chandelier provides to upgrade your dining room. The perfect addition to upgrade any dinner gathering, this chic light fixture will add a touch of sophistication to your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























