
Alabaster Pendant Alabaster Chandelier, Halo Ring Chandelier
OSLO pendant light shines like luminous halos. The flexibility of OSLO leather hooks underlines its lightness while stabilizing it. The three straps hang on individual pavilions. The color of the leather is chosen among various shades to personalize this pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone, Leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






















Alabaster Pendant Alabaster Chandelier, Halo Ring Chandelier
OSLO pendant light shines like luminous halos. The flexibility of OSLO leather hooks underlines its lightness while stabilizing it. The three straps hang on individual pavilions. The color of the leather is chosen among various shades to personalize this pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone, Leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
OSLO pendant light shines like luminous halos. The flexibility of OSLO leather hooks underlines its lightness while stabilizing it. The three straps hang on individual pavilions. The color of the leather is chosen among various shades to personalize this pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone, Leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























