
Oval Alabaster LED Large Pendant lamp with adjustable leather, Dia 16/24"
- Sleek Halo Ring: Circular metal frame for minimalist/industrial decor.
- Alabaster Shade: Natural stone diffuses soft, warm light.
- Braided Leather Cord: Textured contrast to polished metal canopy.
- Quick Setup: Includes mounting hardware + matte black/brass finish options.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste, Leather |
| Finish | Brown leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $187.91
Original: $536.90
-65%Oval Alabaster LED Large Pendant lamp with adjustable leather, Dia 16/24"—
$536.90
$187.91More Images

































Oval Alabaster LED Large Pendant lamp with adjustable leather, Dia 16/24"
- Sleek Halo Ring: Circular metal frame for minimalist/industrial decor.
- Alabaster Shade: Natural stone diffuses soft, warm light.
- Braided Leather Cord: Textured contrast to polished metal canopy.
- Quick Setup: Includes mounting hardware + matte black/brass finish options.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste, Leather |
| Finish | Brown leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Sleek Halo Ring: Circular metal frame for minimalist/industrial decor.
- Alabaster Shade: Natural stone diffuses soft, warm light.
- Braided Leather Cord: Textured contrast to polished metal canopy.
- Quick Setup: Includes mounting hardware + matte black/brass finish options.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste, Leather |
| Finish | Brown leather |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























