
Pair of French Carved Alabaster Fixtures. Sold Individually.
Pair of circa 1950's French carved alabaster light fixtures with 3 Edison interior lights and patinated bronze chain and canopy. Sold individually.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper / Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $8,800.00
-65%$8,800.00
$3,080.00More Images



Pair of French Carved Alabaster Fixtures. Sold Individually.
Pair of circa 1950's French carved alabaster light fixtures with 3 Edison interior lights and patinated bronze chain and canopy. Sold individually.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper / Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pair of circa 1950's French carved alabaster light fixtures with 3 Edison interior lights and patinated bronze chain and canopy. Sold individually.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper / Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























