
Pearl Alabaster Trio Pendant
The Pearl Pendant is a masterwork of architectural elegance and organic luxury. Featuring a trio of slender, bronze-finished rods of varying lengths, each holding a precision-crafted "pill" of natural alabaster, this fixture redefines modern minimalist lighting. Like a set of suspended glowing gems, it balances the heavy, industrial strength of bronze with the ethereal, translucent soul of genuine stone, casting a soft, rhythmic glow that enriches any sophisticated interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $990.00
-65%$990.00
$346.50More Images












Pearl Alabaster Trio Pendant
The Pearl Pendant is a masterwork of architectural elegance and organic luxury. Featuring a trio of slender, bronze-finished rods of varying lengths, each holding a precision-crafted "pill" of natural alabaster, this fixture redefines modern minimalist lighting. Like a set of suspended glowing gems, it balances the heavy, industrial strength of bronze with the ethereal, translucent soul of genuine stone, casting a soft, rhythmic glow that enriches any sophisticated interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pearl Pendant is a masterwork of architectural elegance and organic luxury. Featuring a trio of slender, bronze-finished rods of varying lengths, each holding a precision-crafted "pill" of natural alabaster, this fixture redefines modern minimalist lighting. Like a set of suspended glowing gems, it balances the heavy, industrial strength of bronze with the ethereal, translucent soul of genuine stone, casting a soft, rhythmic glow that enriches any sophisticated interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























