
Rectangular Alabaster Chandelier Dia 100/120 with Round Shell Piece String Ceiling for Dining room
Rectangular Alabaster Chandelier Dia 100/120 with Round Shell Piece String Ceiling for Dining room
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,990.00
-65%$1,990.00
$696.50More Images





Rectangular Alabaster Chandelier Dia 100/120 with Round Shell Piece String Ceiling for Dining room
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























