
Ring Alabaster Oval Chandelier for Kitchen Island
- Black/gold metal frame encircles glowing natural alabaster columns.
- Integrated LEDs highlight alabaster’s organic striations for warm, layered light.
- Elevates entryways, dining areas, or luxury spaces with sculptural grandeur.
- Trending design blends matte marble shades with glossy golden accents.
- Hand-finished alabaster columns and sustainable marble detailing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Black + White, Gold + White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $1,775.00
Ring Alabaster Oval Chandelier for Kitchen Island—
$1,775.00
More Images


















Ring Alabaster Oval Chandelier for Kitchen Island
- Black/gold metal frame encircles glowing natural alabaster columns.
- Integrated LEDs highlight alabaster’s organic striations for warm, layered light.
- Elevates entryways, dining areas, or luxury spaces with sculptural grandeur.
- Trending design blends matte marble shades with glossy golden accents.
- Hand-finished alabaster columns and sustainable marble detailing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Black + White, Gold + White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Black/gold metal frame encircles glowing natural alabaster columns.
- Integrated LEDs highlight alabaster’s organic striations for warm, layered light.
- Elevates entryways, dining areas, or luxury spaces with sculptural grandeur.
- Trending design blends matte marble shades with glossy golden accents.
- Hand-finished alabaster columns and sustainable marble detailing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Black + White, Gold + White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























