
Simple marble pendant lamp
Simple marble pendant lamp is sleek and looks great independent or in a cluster. Its clean lines and marble shade make this ceiling light fixture a minimal wonder. Color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Highlight the texture and softness of stone and pursue a plain beauty. No two pendants are alike.
Note: Marble patterns vary by product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 9.8″(25cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 11.8″(30cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 13.7″(35cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 15.7″(40cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $480.00
-65%$480.00
$168.00More Images






















Simple marble pendant lamp
Simple marble pendant lamp is sleek and looks great independent or in a cluster. Its clean lines and marble shade make this ceiling light fixture a minimal wonder. Color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Highlight the texture and softness of stone and pursue a plain beauty. No two pendants are alike.
Note: Marble patterns vary by product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 9.8″(25cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 11.8″(30cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 13.7″(35cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 15.7″(40cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple marble pendant lamp is sleek and looks great independent or in a cluster. Its clean lines and marble shade make this ceiling light fixture a minimal wonder. Color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Highlight the texture and softness of stone and pursue a plain beauty. No two pendants are alike.
Note: Marble patterns vary by product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 9.8″(25cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 11.8″(30cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 13.7″(35cm)
- Size: Dia 2.7″(7cm) x H 15.7″(40cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























