
Snowflake Alabaster Orb Chandelier
The Snowflake Alabaster Orb Pendant features elegant alabaster spheres with a unique snowflake pattern, encased in refined brass accents. Its sophisticated design creates a soft, warm glow that complements any modern space. Perfect for adding a touch of luxury and artistic charm to living rooms, dining areas, or entryways, this pendant light is both functional and visually stunning.
Product Size
Round size: Dia 38cm x H 150cm / ∅ 15″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,150.00
-65%$2,150.00
$752.50More Images









Snowflake Alabaster Orb Chandelier
The Snowflake Alabaster Orb Pendant features elegant alabaster spheres with a unique snowflake pattern, encased in refined brass accents. Its sophisticated design creates a soft, warm glow that complements any modern space. Perfect for adding a touch of luxury and artistic charm to living rooms, dining areas, or entryways, this pendant light is both functional and visually stunning.
Product Size
Round size: Dia 38cm x H 150cm / ∅ 15″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Snowflake Alabaster Orb Pendant features elegant alabaster spheres with a unique snowflake pattern, encased in refined brass accents. Its sophisticated design creates a soft, warm glow that complements any modern space. Perfect for adding a touch of luxury and artistic charm to living rooms, dining areas, or entryways, this pendant light is both functional and visually stunning.
Product Size
Round size: Dia 38cm x H 150cm / ∅ 15″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























