
Solene Alabaster Linear Chandelier 45"
The Solene Alabaster Linear Chandelier is a breathtaking study in organic luxury and rhythmic design. Featuring double-tiered petals of hand-carved natural alabaster, this 45-inch fixture transforms the traditional dining centerpiece into a luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass silhouette, creating a warm, moon-like glow that balances modern architectural lines with the timeless beauty of natural materials.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50More Images





Solene Alabaster Linear Chandelier 45"
The Solene Alabaster Linear Chandelier is a breathtaking study in organic luxury and rhythmic design. Featuring double-tiered petals of hand-carved natural alabaster, this 45-inch fixture transforms the traditional dining centerpiece into a luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass silhouette, creating a warm, moon-like glow that balances modern architectural lines with the timeless beauty of natural materials.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Solene Alabaster Linear Chandelier is a breathtaking study in organic luxury and rhythmic design. Featuring double-tiered petals of hand-carved natural alabaster, this 45-inch fixture transforms the traditional dining centerpiece into a luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass silhouette, creating a warm, moon-like glow that balances modern architectural lines with the timeless beauty of natural materials.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























