
Solene Alabaster Round Flush Mount 14"
The Solene Flush Mount captures the same rhythmic, tiered beauty of its larger counterparts but in a more intimate scale. Each petal of genuine alabaster is unique, diffusing light through its natural veining to create a soft, ethereal glow that feels both grounded and otherworldly. Framed by architectural aged brass, this fixture offers a masterful balance of structure and organic texture, turning your ceiling into a focal point of quiet luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $650.00
-65%$650.00
$227.50More Images



Solene Alabaster Round Flush Mount 14"
The Solene Flush Mount captures the same rhythmic, tiered beauty of its larger counterparts but in a more intimate scale. Each petal of genuine alabaster is unique, diffusing light through its natural veining to create a soft, ethereal glow that feels both grounded and otherworldly. Framed by architectural aged brass, this fixture offers a masterful balance of structure and organic texture, turning your ceiling into a focal point of quiet luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Solene Flush Mount captures the same rhythmic, tiered beauty of its larger counterparts but in a more intimate scale. Each petal of genuine alabaster is unique, diffusing light through its natural veining to create a soft, ethereal glow that feels both grounded and otherworldly. Framed by architectural aged brass, this fixture offers a masterful balance of structure and organic texture, turning your ceiling into a focal point of quiet luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























