
Solene Alabaster Tiered Round Chandelier 22"
The Solene Alabaster Tiered Round Chandelier is a breathtaking centerpiece that redefines the relationship between weight and light. Featuring three cascading tiers of hand-carved natural alabaster "petals," this 22-inch fixture transforms a traditional silhouette into an organic, luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass architecture, creating a moon-like glow that grounds your space with timeless luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,790.00
-65%$1,790.00
$626.50More Images





Solene Alabaster Tiered Round Chandelier 22"
The Solene Alabaster Tiered Round Chandelier is a breathtaking centerpiece that redefines the relationship between weight and light. Featuring three cascading tiers of hand-carved natural alabaster "petals," this 22-inch fixture transforms a traditional silhouette into an organic, luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass architecture, creating a moon-like glow that grounds your space with timeless luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Solene Alabaster Tiered Round Chandelier is a breathtaking centerpiece that redefines the relationship between weight and light. Featuring three cascading tiers of hand-carved natural alabaster "petals," this 22-inch fixture transforms a traditional silhouette into an organic, luminous sculpture. The soft, ethereal translucency of the stone is elegantly framed by a sophisticated brass architecture, creating a moon-like glow that grounds your space with timeless luxury.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























