
Square/Rectangle Large Alabaster Chandelier, 20" 24" 32" 40" 58" 60" 71" 79" Dia
- Handcrafted Tiers: Double/triple layered solid alabaster + iron details.
- Organic Contrast: Earthy stone textures meet sleek metal accents.
- Dual Ambiance: Natural stone durability + refined metalwork.
- Versatile Style: Ideal for living rooms, entryways, or luxe dining spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $483.00
Original: $1,380.00
-65%Square/Rectangle Large Alabaster Chandelier, 20" 24" 32" 40" 58" 60" 71" 79" Dia—
$1,380.00
$483.00More Images



















Square/Rectangle Large Alabaster Chandelier, 20" 24" 32" 40" 58" 60" 71" 79" Dia
- Handcrafted Tiers: Double/triple layered solid alabaster + iron details.
- Organic Contrast: Earthy stone textures meet sleek metal accents.
- Dual Ambiance: Natural stone durability + refined metalwork.
- Versatile Style: Ideal for living rooms, entryways, or luxe dining spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Handcrafted Tiers: Double/triple layered solid alabaster + iron details.
- Organic Contrast: Earthy stone textures meet sleek metal accents.
- Dual Ambiance: Natural stone durability + refined metalwork.
- Versatile Style: Ideal for living rooms, entryways, or luxe dining spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























