
Stairwell Luxury Modern LED High Ceiling Large Alabaster Chandelier
- Sleek Snowflake Design: Contemporary artistry with warm LED glow for modern elegance.
- Grand-Scale Statement: Multi-tiered structure ideal for high ceilings and spacious entrances.
- Eco-Conscious Craft: Natural gypsum construction-durable, sustainable and refined.
- Energy-Saving LED: Bright, long-lasting illumination with low energy costs.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/20/23/25/30/35/40/52 |
| Light Source | E14 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color temperature
Select Color
From $528.48
Original: $1,509.95
-65%Stairwell Luxury Modern LED High Ceiling Large Alabaster Chandelier—
$1,509.95
$528.48More Images























Stairwell Luxury Modern LED High Ceiling Large Alabaster Chandelier
- Sleek Snowflake Design: Contemporary artistry with warm LED glow for modern elegance.
- Grand-Scale Statement: Multi-tiered structure ideal for high ceilings and spacious entrances.
- Eco-Conscious Craft: Natural gypsum construction-durable, sustainable and refined.
- Energy-Saving LED: Bright, long-lasting illumination with low energy costs.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/20/23/25/30/35/40/52 |
| Light Source | E14 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Sleek Snowflake Design: Contemporary artistry with warm LED glow for modern elegance.
- Grand-Scale Statement: Multi-tiered structure ideal for high ceilings and spacious entrances.
- Eco-Conscious Craft: Natural gypsum construction-durable, sustainable and refined.
- Energy-Saving LED: Bright, long-lasting illumination with low energy costs.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/20/23/25/30/35/40/52 |
| Light Source | E14 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























