
Stella Alabaster Chandelier, 61 Alabaster spheres
The Stella Chandelier is a monumental constellation of sixty-one hand-carved Spanish Alabaster spheres. Each globe is a unique natural artifact, showcasing individual mineral veining that ensures this massive cluster remains a one-of-a-kind earth-born sculpture.
Suspended in a dense, conical canopy, the fixture transforms light into a soft, immersive radiance. Designed for grand entryways or expansive dining rooms, the Stella serves as an enduring architectural statement that balances monumental scale with organic, atmospheric warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 (Included) |
| Number Of Lights | 61 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $7,000.00
-65%$7,000.00
$2,450.00More Images




Stella Alabaster Chandelier, 61 Alabaster spheres
The Stella Chandelier is a monumental constellation of sixty-one hand-carved Spanish Alabaster spheres. Each globe is a unique natural artifact, showcasing individual mineral veining that ensures this massive cluster remains a one-of-a-kind earth-born sculpture.
Suspended in a dense, conical canopy, the fixture transforms light into a soft, immersive radiance. Designed for grand entryways or expansive dining rooms, the Stella serves as an enduring architectural statement that balances monumental scale with organic, atmospheric warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 (Included) |
| Number Of Lights | 61 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Stella Chandelier is a monumental constellation of sixty-one hand-carved Spanish Alabaster spheres. Each globe is a unique natural artifact, showcasing individual mineral veining that ensures this massive cluster remains a one-of-a-kind earth-born sculpture.
Suspended in a dense, conical canopy, the fixture transforms light into a soft, immersive radiance. Designed for grand entryways or expansive dining rooms, the Stella serves as an enduring architectural statement that balances monumental scale with organic, atmospheric warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 (Included) |
| Number Of Lights | 61 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























