
Trevi Multi Arm 6/10 (Satin Brass & Bronze)
The ROMA collection is inspired by the great architectural forums and churches of Ancient Rome. Taking reference from the vast windows where alabaster stone was used to cast an ethereal glow that bathed the floor in a warm ambience light.
Celebrating the simplicity of line and form, The ROMA collection is designed to highlight the noble quality of materials. Its modern silhouette creates a sleek profile which seamlessly highlights a wall or ceiling.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Satin Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,670.80
-65%$1,670.80
$584.78More Images






Trevi Multi Arm 6/10 (Satin Brass & Bronze)
The ROMA collection is inspired by the great architectural forums and churches of Ancient Rome. Taking reference from the vast windows where alabaster stone was used to cast an ethereal glow that bathed the floor in a warm ambience light.
Celebrating the simplicity of line and form, The ROMA collection is designed to highlight the noble quality of materials. Its modern silhouette creates a sleek profile which seamlessly highlights a wall or ceiling.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Satin Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ROMA collection is inspired by the great architectural forums and churches of Ancient Rome. Taking reference from the vast windows where alabaster stone was used to cast an ethereal glow that bathed the floor in a warm ambience light.
Celebrating the simplicity of line and form, The ROMA collection is designed to highlight the noble quality of materials. Its modern silhouette creates a sleek profile which seamlessly highlights a wall or ceiling.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Satin Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























