
Triplo Round Marble Chandelier
Sculptural in form and softly luminous, this alabaster ring chandelier brings an ethereal glow to contemporary spaces. Crafted from polished natural stone, each piece is uniquely veined, enhancing its organic elegance. Suspended by slender steel cables, the integrated LED light diffuses through the translucent alabaster, casting a warm, inviting ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $10,000.00
-65%$10,000.00
$3,500.00More Images





Triplo Round Marble Chandelier
Sculptural in form and softly luminous, this alabaster ring chandelier brings an ethereal glow to contemporary spaces. Crafted from polished natural stone, each piece is uniquely veined, enhancing its organic elegance. Suspended by slender steel cables, the integrated LED light diffuses through the translucent alabaster, casting a warm, inviting ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sculptural in form and softly luminous, this alabaster ring chandelier brings an ethereal glow to contemporary spaces. Crafted from polished natural stone, each piece is uniquely veined, enhancing its organic elegance. Suspended by slender steel cables, the integrated LED light diffuses through the translucent alabaster, casting a warm, inviting ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























