
Unique Lustre Solid Marble Dome Ceiling Anvers Pendant Light Fixtures for Living room
- Hand-honed natural alabaster disc framed in satin brass for organic-modern elegance.
- Ideal above dining tables, islands, or bedrooms, single or grouped installations.
- Soft light diffuses through unique stone veining, creating inviting ambiance.
- Suspend from 1 or 3 rods, cluster multiples for bold visual statements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $136.15
Original: $389.00
-65%Unique Lustre Solid Marble Dome Ceiling Anvers Pendant Light Fixtures for Living room—
$389.00
$136.15More Images


















Unique Lustre Solid Marble Dome Ceiling Anvers Pendant Light Fixtures for Living room
- Hand-honed natural alabaster disc framed in satin brass for organic-modern elegance.
- Ideal above dining tables, islands, or bedrooms, single or grouped installations.
- Soft light diffuses through unique stone veining, creating inviting ambiance.
- Suspend from 1 or 3 rods, cluster multiples for bold visual statements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hand-honed natural alabaster disc framed in satin brass for organic-modern elegance.
- Ideal above dining tables, islands, or bedrooms, single or grouped installations.
- Soft light diffuses through unique stone veining, creating inviting ambiance.
- Suspend from 1 or 3 rods, cluster multiples for bold visual statements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























