
Up & Down Lighting Linear Brown Leather Alabaster Linear Pendant Lights Long 39“ 47”
- Made with natural Spanish alabaster diffusers that bring organic style.
- Provides up and down lighting for even illumination in your space.
- Features a geometric profile with Linear shades for a crisp, refined look and feel.
- Cool matte black finish creates bold contrast and offers contemporary style to surrounding decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $537.25
Original: $1,535.00
-65%Up & Down Lighting Linear Brown Leather Alabaster Linear Pendant Lights Long 39“ 47”—
$1,535.00
$537.25More Images












Up & Down Lighting Linear Brown Leather Alabaster Linear Pendant Lights Long 39“ 47”
- Made with natural Spanish alabaster diffusers that bring organic style.
- Provides up and down lighting for even illumination in your space.
- Features a geometric profile with Linear shades for a crisp, refined look and feel.
- Cool matte black finish creates bold contrast and offers contemporary style to surrounding decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Made with natural Spanish alabaster diffusers that bring organic style.
- Provides up and down lighting for even illumination in your space.
- Features a geometric profile with Linear shades for a crisp, refined look and feel.
- Cool matte black finish creates bold contrast and offers contemporary style to surrounding decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























