
Valencia Alabaster Chandelier
Valencia Alabaster Chandelier. Elevate your space with our Modern Valencia Alabaster chandelier, made from Spanish alabaster and taking inspiration from 20th century design we believe this fitting exudes both timeless style and contemporary refinement.
This alabaster glass shade casts a soft, ambient glow —making it ideal for dining rooms, foyers, or living areas as well as fabulous for commercial use. The Valencia chandelier is available in bronze finish with 19 Alabaster balls. The Valencia chandelier brings an elegant layer of sophistication wherever it’s placed. Maximum height 98"(250cm) and minimum height 32"(80cm), whichj can be adjusted in between to suit.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | G9 Bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,490.00
-65%$3,490.00
$1,221.50More Images









Valencia Alabaster Chandelier
Valencia Alabaster Chandelier. Elevate your space with our Modern Valencia Alabaster chandelier, made from Spanish alabaster and taking inspiration from 20th century design we believe this fitting exudes both timeless style and contemporary refinement.
This alabaster glass shade casts a soft, ambient glow —making it ideal for dining rooms, foyers, or living areas as well as fabulous for commercial use. The Valencia chandelier is available in bronze finish with 19 Alabaster balls. The Valencia chandelier brings an elegant layer of sophistication wherever it’s placed. Maximum height 98"(250cm) and minimum height 32"(80cm), whichj can be adjusted in between to suit.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | G9 Bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Valencia Alabaster Chandelier. Elevate your space with our Modern Valencia Alabaster chandelier, made from Spanish alabaster and taking inspiration from 20th century design we believe this fitting exudes both timeless style and contemporary refinement.
This alabaster glass shade casts a soft, ambient glow —making it ideal for dining rooms, foyers, or living areas as well as fabulous for commercial use. The Valencia chandelier is available in bronze finish with 19 Alabaster balls. The Valencia chandelier brings an elegant layer of sophistication wherever it’s placed. Maximum height 98"(250cm) and minimum height 32"(80cm), whichj can be adjusted in between to suit.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | G9 Bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























