
Vertical Roller Alabaster Pendant Light
Vertical Roller is inspired by old solid industrial glass rods, reinterpreted under contemporary lighting trends with a futuristic aesthetic.
Designed to provide a vertical line of light in spaces such as foyers, reading nooks, decorative arrangements, or transition areas. The result is a cylindrical piece with a fluted section, which adds visual dynamism to the shade and allows for even light diffusion through an elegant alabaster stone.
Vertical Roller illuminates with elegance and character, projecting a warm and sophisticated ambient light, perfect for creating intimate and contemporary atmospheres.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Lineal LED 15w (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






Vertical Roller Alabaster Pendant Light
Vertical Roller is inspired by old solid industrial glass rods, reinterpreted under contemporary lighting trends with a futuristic aesthetic.
Designed to provide a vertical line of light in spaces such as foyers, reading nooks, decorative arrangements, or transition areas. The result is a cylindrical piece with a fluted section, which adds visual dynamism to the shade and allows for even light diffusion through an elegant alabaster stone.
Vertical Roller illuminates with elegance and character, projecting a warm and sophisticated ambient light, perfect for creating intimate and contemporary atmospheres.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Lineal LED 15w (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertical Roller is inspired by old solid industrial glass rods, reinterpreted under contemporary lighting trends with a futuristic aesthetic.
Designed to provide a vertical line of light in spaces such as foyers, reading nooks, decorative arrangements, or transition areas. The result is a cylindrical piece with a fluted section, which adds visual dynamism to the shade and allows for even light diffusion through an elegant alabaster stone.
Vertical Roller illuminates with elegance and character, projecting a warm and sophisticated ambient light, perfect for creating intimate and contemporary atmospheres.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Lineal LED 15w (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























