
White onyx pendant light
This elegant white onyx pendant light features a unique tiered design with three smooth, onyx layers that softly diffuse the light, creating a warm, inviting atmosphere. Its classic round shape and subtle veining pattern exude sophistication and luxury. The fixture is suspended from brass metal canopy that contrasts beautifully with the light's natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Black, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $6,999.00
-65%$6,999.00
$2,449.65More Images





White onyx pendant light
This elegant white onyx pendant light features a unique tiered design with three smooth, onyx layers that softly diffuse the light, creating a warm, inviting atmosphere. Its classic round shape and subtle veining pattern exude sophistication and luxury. The fixture is suspended from brass metal canopy that contrasts beautifully with the light's natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Black, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This elegant white onyx pendant light features a unique tiered design with three smooth, onyx layers that softly diffuse the light, creating a warm, inviting atmosphere. Its classic round shape and subtle veining pattern exude sophistication and luxury. The fixture is suspended from brass metal canopy that contrasts beautifully with the light's natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Black, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























