
Tiered Alabaster Staircase Chandelier
The Vesta is a monumental 91-inch descent of light, featuring cascading tiers of hand-carved Spanish Alabaster. Each rectangular panel is a singular geological artifact, showcasing a unique map of mineral veining that ensures this towering structure remains a one-of-a-kind natural sculpture.
Elevate your living space with our stunning Tiered Alabaster Staircase Chandelier! Designed in exquisite Art Deco style, this chandelier features tiers of shimmering alabaster and a striking gold finish. Perfect for adding a touch of elegance to any living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $8,399.00
-65%$8,399.00
$2,939.65More Images









Tiered Alabaster Staircase Chandelier
The Vesta is a monumental 91-inch descent of light, featuring cascading tiers of hand-carved Spanish Alabaster. Each rectangular panel is a singular geological artifact, showcasing a unique map of mineral veining that ensures this towering structure remains a one-of-a-kind natural sculpture.
Elevate your living space with our stunning Tiered Alabaster Staircase Chandelier! Designed in exquisite Art Deco style, this chandelier features tiers of shimmering alabaster and a striking gold finish. Perfect for adding a touch of elegance to any living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vesta is a monumental 91-inch descent of light, featuring cascading tiers of hand-carved Spanish Alabaster. Each rectangular panel is a singular geological artifact, showcasing a unique map of mineral veining that ensures this towering structure remains a one-of-a-kind natural sculpture.
Elevate your living space with our stunning Tiered Alabaster Staircase Chandelier! Designed in exquisite Art Deco style, this chandelier features tiers of shimmering alabaster and a striking gold finish. Perfect for adding a touch of elegance to any living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























